VITÉZTELEP

Az I. Világháborús aktív és veterán vitéz-katonacsaládok, illetve Szeged-Halas-Szabadka városok földjeiről érkező szorgalmas emberek lakhelye. 1927-től 1948-ig Kelebia-Vitéztelep, 1949-től felszámolták, a környék mai neve: Kisszállás-Négyestelep.

Emberi csontok a megbolygatott bunker körül

2005. kora őszén határőrjárőr találta meg az egykori Kelebia-Vitéztelep északi övében (ma Kisszállás Almajor határa) azt az embercsont halmazt, melyet az 1950-es években épített betonbunker objektum fala mellől ásott ki egy földmunkagép.

a_bunker.jpg

Az illegális talajkitermelés után tátongó gödörben emberi koponyák, teljes holtestcsontvázak voltak láthatóak és a környéken széjjel hordott emberi lábszárcsontok éktelenkedtek. Az akkori hivatalos eljárás szerint a régészek vettek mintát, majd a gödör részlegesen visszatemetésre került.

a_godor_csontokkal.jpg

A régészek munkája és a visszatemetés ideje között fényképek készültek, amelyeken jól látszódik, hogy legalább két különböző korú csontanyag található a bunker mellett. A világos, szinte fehér csonttörmelék (porladozó), régebbi emberi maradvány, míg a sárgás-barna csontok 60-70 éves korra mutatnak.

csontvaz_maradvany.jpg

A régészeti eredményekről nincs hivatalos végeredmény, érdeklődés szinten közölték, hogy nem jelentős a csontlelet, még évekeig vizsgálják...

kopnyacsont.jpg

Az egykori Kelebia-Vitéztelep volt túlélői közül,  a korabeli történésekre utalva,  három lehetséges okra vezetik vissza az emberi csonthalmaz kilétét:

1, Az 1950-51-ben épült és a második védvonalként ismert "Rákosi-betonbunker védmű-rendszer" objektum tövében 1950 nyarán eltűnt - internálásra előkészített vitéztelepi lakosok (felnőttek és gyerekek)- holttest maradványi lehetnek. Ez esetben nem sokáig hajtották a kuláklistázott osztályidegeneket, hisz még az egykori település határában végeztek velük. Hivatalos akkori magyarázat szerint a nevezett internáltak Hortobágyra kerültek, majd a rabmunka végén, 1955-ben ismeretlen helyekre távoztak.

 2, A bunker tövében talált csontok az 1944-ben Szabadkán és Bácsalmáson létrehozott zsidó és politikai fogoly gettók gyalogosan útbaindított áldozatainak a csontmaradványai. A Harmadik Birodalom megsemmisítő táboraiba kísért civil ártatlan foglyok egyik legyilkolásának a helyszíne és tömegsírja, amely egy facsoport által takart homokos talajon és terep-kiemelkedésen helyezkedik el. A terep-kiemelkedés úgy helyzkedett el a sík mező közepén, hogy az katonailag a legjobb hely volt egy lövész (géppuskás-aknavetős) betonbunker megépítésére és a terep esteleges harcközbeni tűzalatt tartására.  Így a betonbunkert ráépítették a tömegsír szélére.

3, A bunkernél talált csontok az 1945-ben "málenkíj robotra" elhurcolt, Kelebia-Tompa környékéről összefogdosott "civil-hadifoglyok" kiscsoportjának a tömegsírja, akik megpróbáltak megszökni a kísérő orosz katonák elől. 

A háború végén a Szovjetúnió óriási emberanyag áldozata a szovjet hátország ipari és mezőgazdasági élőmunkaerő szükségletét bénította meg. A munkaképes férfi lakosság fele elpusztult a háború frontjain. A Sztálintól rettegő szovjet tábornokok már 1943-tól többszörös hadifogoly ejtési számokat hazudtak a "Szovjet-újjáépítési Népbiztosság" részére, akik  a szövetséges nagyhatalmakkal már ekkor a Szovjetúnió újjáépítésének szükségét elismertették, s meghúzatták a szovjet-orosz hon keleti érdekeltségének a határát, amelyen belül foglalt helyet Magyarország is. Ezen érdekek mentén a hadifoglyok voltak hívatottak a Szovjet-Oroszország élőmunka szükségleteit javítani. A valóságban kevesebb hadifogoly és a lejelentett bődületesen nagy számú hadifogoly különbözetet a megszálló (valakik szerint: felszabadító) orosz katonai vezetés civilek elhurcolásával korrigálta.

Efféle "hadifogoly gyűjtésbe" esett bele sok magyar civil személy is, akiket sokszor csak úgy "elkaptak" az orosz katonák egy kis munkára (málenkíj robot). 1945 telén kettő fő Kelebia-Vitéztelepről elhurcolt 17 éves fiú szökött haza a temesvári  "Vagonanyag Beszolgáltató" gyűjtő táborból. (Vagonanyag, érsd: ló és lovasanyag, szarvasmarha és sertés begyűjtő és elosztó hely.)

Elmondásuk alapján az történt, hogy Kelebia-Tompa térségéből közel 50 fő került elhurcolásra, amely csoportból az első éjszaka tíz fős csoport szökni próbált, akiket az orosz kísérők néhány perces üldözés után lelőttek, majd hajnalban a mezőre igyekvő szénagyűjtőkkel elföldeltették az áldozatokat a közelben.

lapocka_csont.jpg

porladozo_labszarcsontok.jpg

torott_labszarcsont.jpg

szethordott_labszarak.jpg

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 34
Heti: 164
Havi: 1 157
Össz.: 318 121

Látogatottság növelés
Oldal: emberi csontok a bunker körül
VITÉZTELEP - © 2008 - 2024 - viteztelep.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »