VITÉZTELEP

Az I. Világháborús aktív és veterán vitéz-katonacsaládok, illetve Szeged-Halas-Szabadka városok földjeiről érkező szorgalmas emberek lakhelye. 1927-től 1948-ig Kelebia-Vitéztelep, 1949-től felszámolták, a környék mai neve: Kisszállás-Négyestelep.

Kilencvenöt éve történt az 5. isonzói csata

Kelebia-Vitéztelep vitézei közül többen is megjárták az isonzói frontot. 

1916-ban ezen a napon, erős tüzérségi tűzelőkészítéssel kezdetét vette az ötödik isonzói csata. Az olasz hadsereg nagy erejű támadást indított az osztrák-magyar frontszakaszon. A 95 évvel ezelőtti olasz offenzívát március 17-re sikerült visszavetniük a Monarchia katonáinak.

Az olasz támadás eredeti célja a franciák tehermentesítése volt, amely végrehajtását a kedvezőtlen időjárási körülmények (több méteres hó és folytonos lavinaomlások) megakadályozták a tiroli és a karintiai fronton. Így csak az isonzói front látszott megfelelőnek a nagy offenzívára.  

Báró Hazai honvédelmi miniszter nevét viselő szegedi és gyulai 46. császári és királyi gyalogezred nem kevesebb, mint hét egymást követő olasz tömegrohamot szórt szét, nagy részben lövészárkokban lefolytatott kézi tusában. A későbbi Kelebia-Vitéztelep vitézei közül többen vettek részt a Tolmeintól az Isonzó torkolatáig terjedő erős olasz gyalogsági rohamok visszaverésében. Podgoránnál két egymás után végrehajtott olasz támadás teljes egészében rohamkéssel, gyalogsági ásóval, puskatussal, tőrrel került visszadobásra a sáros magyar lövészárkok mélyéről. Az első vitézségi érmeket itt kapták Kelebia-Vitéztelep vitézei.

„ Ez a haditett, aminőt egyébként nem első ízben emelt ki a hadvezetőség is hivatalos jelentésében, felette dicsőséges volt. Azt kell ugyanis tekintetbe venni, hogy sem a méltán fölötte dicsért magyar tüzérség tüze, sem a géppuskák golyóözöne nem volt képes feltartani az olasz rohamot, s amit a technika e két tökéletes szerszáma nem tudott megcsinálni, megcsinálta a magyar legénység páratlan magatartása" 

_________________________________

Aktuális gondolatok a vitézi tettekről és címekről

A harcokban szerzett kitüntetések az I. Világháborút megjárt magyar katonák, vitézek érdeme, amely nem vitás.

A vitézi érdemek csak apáról-fiúra szállhatnak, hisz ennek alapja a vérszerinti leszármazás, azaz a genetikai örökítés és a neveltetés sikeréből adódó nemzedéki átörökítés, "a haza mindenek előtt" valós tartamára. Legfontosabb feltétele a vitézi életnek a haza fegyveres szolgálata. A haza fegyveres szolgálata hivatásos katonai szolgálatot jelent, amely ifjúkori pályavásztással kezdődik és a szolgálati nyugállományba vonulásig tart jó esteben, vagy a hősi halál vett véget a katonai pályának. Ez egy apáról (nagyapáról) fiúra szálló kötelezettség, bármilyen társadalmi remdszer is van éppen. Ahol nincs egy életen át tartó katonai szolgálat célként megjelölve, ott nincs vitézi érdem átörökítés, csak emlékezés. Ezért nincs értelme ma civilek esetében valós vitézi/vitézségi  címekről, gondolkodásról beszélni. A civil ember lehet nagyon jó, lehet a munka és a család hőse, de soha nem lehet vitéz!  

A civil ember ugyan sokat olvashat, láthat a vitézi-katona életről, de megmarad mindig is civilnek! A civil emberre jellemző mindig az, amelyet katonákból ideje korán kiégetnek. A katonákból drasztrikusan (testileg és lelkileg fájdalmasan) kiégetik a civilekre jellemző gondolkodást, a polgári munkamódszereket, a világias problémamegoldási kísérleteket és a fegyelmezetlenséget.

Nincs alantasabb és nevetségesebb látvány, ha egy civil valamilyen idejétmúlt, vagy általa kitalált formájú  katonai egyenruhát vesz fel, katonáskodni próbál kiképzetlenül, katonai kitüntetést fabrikál magának, másoknak, vitézi címet használ mert volt valamikor hős vitéz elődje.

Az már maga is botrány és idiotizmus, hogy civilek Magyarországon ma "vitézi rend" egyesületeket alapítanak, és a társadalmi szervezetben főleg nyugdíjas korúak és ráérő társaik, olyan eszmékre és dicsőségre hivatkoznak, melyekhez nincs közük.  Vannak olyanok is, akik esetlen és lelkileg-testileg beteg civileket tesznek meg a "vitézi rend" társadalmi szervezetek vezetőinek, minha katonás szervezet lenne, azaz a Magyar Királyság Vitézi Rendjében élnének, amely egy félkatonai szervezet volt... és megszűnt...   Egyesek ebben a mai nevetséges kis társadalmi szervezetekben magukat főkapitánynak hívatják, karddal vitézzé ütnek más civileket, esetlenül botladoznak a vitézi címek maskírozott utánzatai között, beszélnek össze-vissza... közöttük még mutatóban sincs katonaember...Ez az isonzói hősök kicsúfolása és nyilvános gyalázása.... 

K.K.

1fjv.jpg

vitézségi érmék I. - 1915-1916

1kvit.jpg

vitézségi érmék II.- 1917-től

isonzo_5._csata_1.kep.jpg

5. isonzói csata hősei

magyarok_az_isonzonal.jpg

magyar katonák pihenőben


ezredunk_fedezeke.jpg

ezredünk fedezékben 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 9
Tegnapi: 101
Heti: 353
Havi: 1 562
Össz.: 318 526

Látogatottság növelés
Oldal: 5 isonzói csata
VITÉZTELEP - © 2008 - 2024 - viteztelep.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »