VITÉZTELEP

Az I. Világháborús aktív és veterán vitéz-katonacsaládok, illetve Szeged-Halas-Szabadka városok földjeiről érkező szorgalmas emberek lakhelye. 1927-től 1948-ig Kelebia-Vitéztelep, 1949-től felszámolták, a környék mai neve: Kisszállás-Négyestelep.


Kelebia-Vitéztelep keresztjei


Kelebia-Vitéztelepen 1924-től három kereszt hirdette Isten dicsőségét.

tanitobacsi_a_viteztelepi_corpusnal.png

Turcsányi László, Főnix Egyesület elnöke az eredetileg 1908-ban, herceg Boncompagni-Ludovisi Józsefné által állított, többször újra állított kereszt mellett (2012. július 02.)


1. Boncompagni-Ludovisi Józsefné San Martino di Valperga Arduina grófnő keresztje  („Boncompagni-kereszt")

A legrégebbi kereszt az 1932. évben átadott Horthy Miklós transzverzális főúttól (a mai 53. számú, Tompa-Kiskunhalasi irányú főút) 450 méterre, keletre, az eredeti Pest-Pétervárad postakocsi út mellett található.

Az eredeti népies és szerény keresztet herceg Boncompagni-Ludovisi Józsefné San Martino di Valperga Arduina grófnő (1868-1963) a kisszállási (belmajori) uradalom úrnője emeltette Isten Dicsőségére és a Vándorok Gyógyulásáért 1908-ban.

A fakeresztet 1919. év őszén a megbuktatott kommunista Tanácshatalom még bujkáló aktivistái semmisítették meg.  A kereszt letört, földből kiálló csonkja 1920-ig a grófnő birtokához tartozott, amíg az uradalmából mintegy 1500 holdas területet át nem adott a Nagyatádi földreform kedvezményezettjeinek.  Az átadott termőföld területen  belül  a közel 300 hold feketeföldet, a barnahomok szántókat, a 200 hold legelőt és a100 hold rétet a grófnő kimondottan a vitézi birtokok kialakítására ajánlotta fel a Vitézi Rend Országos Vitézi Széke részére, nagybányai vitéz Horthy Miklós kormányzó felhívása után.

1924-től a fakereszt-csonk a Kelebia-Vitéztelep „első keresztje" lett, a vitézi birtokok legnyugatibb sarkát jelölte ki, vitéz Vadházi Sándor (1. számú vitézi telek), vitéz Katus Imre (2. számú vitézi telek) vitézi birtokának találkozásánál.

1924. év Szent László napján a Kelebia-Vitéztelep volt darutollas katonái tisztelegve a Nemzeti Hadsereg 1919. év nyarán történt Duna-Tisza közi átvonulásának emlékére, - amikor a Siófokra tartó darutollas katonák egyik szakasza megpihent az akkor még sértetlen uradalmi fakereszt tövében - újra állították a megbecstelenített fakeresztet, helyileg nőtt fehérakácfából. A kereszt öntöttvas Krisztus-corpusát a Vitézi Rend ajándékozta a Kelebia-Vitéztelep katonáinak.

A kereszt 1945-ig állt, amikor a kommunisták uszítására azt lumpen elemek meggyalázták, ledöntötték, tűzre vetették. Természetesen az öntöttvas corpust nem tudták elégetni.

1945-től 2011. május 19-ig nem volt kereszt a felégetett és teljesen felszámolt, "sóval behintett", Kelebia-Vitéztelep nyugati oldalán.

A corpust a kisszállási plébánia padlásán rejtették el a dühös bolsevik kezek elől, majd az 1970-es évek elején a négyestelepi lelkészi épület udvarában - csendben, egy este - újra felállították. lelkeszi_hivatal.pngAz elhagyott lelkészi épület gazos udvarán a gazdátlan corpus 1999-ben önmagától kidőlt, az elkorhadt kereszt nem bírta az idők terheit.

A vasgyűjtők markából az utolsó pillanatban sikerült megmenteni a corpust.

corpus_1..jpg

2011. május 19-én fából újra állított „Boncompagni-kereszt"


2011. május 19. napon a kereszt újra állításra került az 1924-ben Budapesten öntött corpussal, helyileg nőtt fehérakácfából fűrészelt keresztre.

A mára teljesen lakatlan területen újra állított kereszt öntöttvas-corpusa sajnos az illegális vasgyűjtők érdeklődési körébe került, s minden jel arra mutatott, hogy sürgősen le kell szerelni a keresztről, mert ellopják azt. A feladat az lett, hogy más, nem fém vagy az ócskavas gyűjtők szemében értéktelen corpust kell elhelyezni a kereszten.

Ennek okán a kereszt 2011. év őszén bontásra került. 

egyszro_corpus.jpg

           2012. július 02-án kőből újra állított „Boncompagni-kereszt" 


Helyébe 2012. július 04-én új műkőkereszt és új, modern stílusú Krisztus-corpus készült. A kereszt újra szentelése a Főnix Egyesület szervezésében a tervek szerint 2012. augusztus 18-án kerül végrehajtásra.

  

2. Temetői „Nagy-kereszt"

Az első betelepülő vitézek legfeljebb a 30. életévükben jártak az 1920-as években. Nagyszülőket nem hoztak magukkal, kiskorú gyermekeik Kelebia-Vitéztelepen vagy már a környéken születtek. Az első halottaik a legdrágább kincseik közül kerültek ki, a gyermekeik közül.

A Kelebia-Vitéztelep É-Ny-i határától 900 m-re fekvő Rohoda-uradalmi (Almajor) temetőben és a Belmajori (Kisszállás) temetőben nem akartak temetkezni a vitézek. A Vitézi Szék új temetőt alapított a Kelebia-Vitéztelepi vitézek részére. Az akkori időkben ritkán lakott területen (1930-ban) már három köztemető működött egymás közelében. A Rohodai temető három km-re van a belmajori temetőtől és kettő km-re a Kelebia-Vitéztelepi temetőtől (1949-től Kisszállás-Négyestelepi temető).

A vitézi temetőben 1933-ban elkészült a keresztút és a központi nagy kereszt. A kereszt  egy kis dombocskán áll a temető déli kerítésének oldalán, a keresztút végén, a temetőt szimmetrikusan kettéválasztja a szép sövényút tükrében.   A temetői kereszt valóban a legmagasabb, legnagyobb fakereszt volt eredetileg Vitéztelepen. Így a népies elnevezése a „Nagy-kereszt" jelölést viselte, amely „nagy" szó nem a keresztet állító család nevét jelenti - mint általában szokás - , mert a keresztet a Vitézi Rend és a helyi Iskola Szék állítatta a temetőben.

bolvari_janos_esp._plebanos_atya_es_ersek_ur.jpg

                 Keresztút megáldása 2011. július 16-án: Dr. Bábel Balázs                      érsek-metropolita és a Bolvári János plébános


A „Nagy-kereszt" alapítása óta állta az idők megpróbáltatásait, de alaposan lepusztult. A Főnix Egyesület 2011. nyarán újra állítatta a „Nagy-keresztet", a keresztszentelést dr. Bábel Balázs érsek - metropolita végezte el 2011. július 16-án az új keresztút megáldási ünnepség keretében. 


3. Lelkészi Hivatal keresztje

A Lelkészi Hivatal keresztje  eredetileg a  Kelebia-Vitéztelep nyugati határát is jelző, 1924-ben újra állított „Boncompagni-kereszt" Krisztus-corpusából készült, egyszerűen faragott akácfa kereszt volt.

 1970-es évek elején a négyestelepi lelkészi épület udvarában állították fel. A lelkészi épületet a második évezred fordulóján felszámolták, egyházi funkciója megszűnt.

lelkeszi_hivatal.png

                           A Lelkészi Hivatal keresztje 1999-ben

Az elhagyott lelkészi épület gazos udvarán a gazdátlan corpus 1999-ben önmagától kidőlt, az elkorhadt kereszt nem bírta az idők terheit.

A corpust megmentették az illetéktelen kezekből.

A Vitézi Rend ajándékaként Budapestről érkezett, 1924-ben a „Boncompagni-keresztcsonkra" újra állított Krisztus-corpus 1945-ig hirdette Isten Dicsőségét.  2011. május 19-én került ismét az újra állított keresztre, az egykori Vitéztelep legnyugatibb sarkára.

2011. őszén leszerelésre került az ócskavas gyűjtők keze elől, s várja újbóli felállítását immár a Főnix Egyesület kezelésébe került volt vitézi (később Négyestelepi) iskola előtti téren. A hosszú utat bejárt corpus méltó - végső- helyét a Főnix Egyesület jelölte ki. A volt vitézi iskola épülete előtt fogja hirdetni Isten Dicsőségét.

kijeloles.jpg

A kőkereszt felállítási helyének kijelölése az egykori vitézi iskola előtt 2012. július 02-án


A kőkereszt felállítási helyének előkészítése 2012. július hónapban elkezdődött. A kereszt felszentelését a Főnix Egyesület a munkatervében 2012. augusztus 18. napra hirdette meg.


 

Képek és cikk: K.K.





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 94
Tegnapi: 248
Heti: 409
Havi: 1 164
Össz.: 326 832

Látogatottság növelés
Oldal: Vitéztelepi keresztek
VITÉZTELEP - © 2008 - 2024 - viteztelep.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »