Készülődés a 2013. augusztus 24. napi rendezvényre, 3. rész: a Szent László harang Pálosszentkútról érkezik a harangtoronyba
Az új harangtoronyba - ez évi Nagybldogasszony havi ünnepünk napjára- sajnos még nem költözhet vissza a Vitézi Rend és a kelebiai vitézek által Szent lászló védőszent tiszteletére öntetett harang.
Ismeretes, hogy immár kettő éve folyik a vitézek harangjának visszaköltöztetéséről folyó egyeztető munka, ez idáig sajnos kézzel fogható eredmény nem született.
Több vonalon és több időbeli mozzanattal történt a Szent lászló harangunk visszaköltöztetésének kezdeményezése és ügyintézése.
Először - 2010. évben- hosszú hónapokig senki nem tudta megmondani hol is van a kelebiai vitézek harangja. Nem tudták megmondani sem egyházi sem világi részről, hol van a harang.
Emlékeztető a harang történetéről és a mai napig tartó kálváriájáról:
Kelebia-Vitéztelep Szent László király tiszteletére öntött harangja Budapestről érkezett Kelebiára az 5001. számú Klebelsberg vitézi iskola 1931. évi megnyitását követően.
A harang elkészítésének költségeihez a vitézek családonként 4 q kiváló búzát (55 pengő), 15-15 kg füstölt sertéshús készítményt (30 pengő) és családonként egy férfi felnőtt ember egy heti (átlagosan 30 pengő értékű) bérét vagy kincstári illetményét gyűjtötték össze. Viszonyításként annyit, hogy 1931-ben Kelebia-Vitéztelepen háztartásonként egy 15W-os és egy 25W-os izzó havi villanyszámlája egységesen 3,5 pengő volt (villany csak katonacsaládoknál volt!).
Az Országos Vitézi Szék 100 dollár valutát biztosított a költségekhez. (1dollár 5,5 pengőt ért akkor /mai értékben az akkori 1 pengő 40 forintnak felel meg/.
A gyűjtést a vitéztelepi iskola frissen megalakult iskolaszéke szervezte. A harangot vonat szállította Kelebiára állami költségen. A harangot a Kelebia-Vitéztelep rangidős előljárója a Katolikus Egyház Kelebiai rk. Plébánia részére adta át vagyonkezelési megbízással. A nevezett harang 1950-től a Kisszállási rk. Plébánia vagyonkezelésébe került, annak utána, hogy Kelebia-Vitéztelepet a bolsevik diktatúra lerombolta és felszámolta, a vitézeket pedig elüldözte vagy bebörtönözte.
Az egykori vitéztelepi harang 1950-től az iskola udvarán lévő harangtoronyban lakott továbbra is, majd az 1990-es rendszerváltozás után tűnt el eredeti lakóhelyéről. Előbb az ún Lelkészi Hivatal udvarában épített - ízléstelen és alacsony- vasharangtoronyba helyezték el, majd annak civilek részére történő értékesítése után a Kisszállási Plébániára került "bevitelre", vagyonmegóvási célból. A Szent László vitézi harang ekkor már, s ezután nem hírdetette Isten dícsőségét, hosszú évekig.
A vitézek harangja 2000. évben került új harangtoronyba, Mélykút-öregmajorban.
Az öregmajori "vascsőlábas" harangtoronyban lakik a mai napon is a kelebiai vitézek harangja. Mélykút-öregmajorban azután szerelték fel a vitézek harangját, hogy a Mélykúti Egyházközség az öregmajoriak harangját, a saját harangjukat, a kecskeméti rk. Szent Család Plébániának adományozták, szóbeli határozattal.
Az eredeti öregmajori harang - amely ma Kecskeméten, a Széchenyi városban van- Kecskemét-Kalocsa Főegyházmegye legnagyobb lélekszámú plébániáján található: 70 kilós harang, melynek alsó átmérője 47,5 cm, hangja Gisz. 2000. október 14-én szentelték fel. Ritka értéke és érdekessége, hogy füles harang, ami azt jelenti, hogy a harang felfüggesztése 6 fülecskével történik. Az öregmajori harang öntését és felállítását döntő részben a kisszállási (belmajori) uradalomnak köszönhetjük, név szerint Herceg Boncompagni-Ludovisi Józsefné San Martino di Valperga Arduina grófnőnek (1868–1963), aki a két világháború között a jánoshalmi és kisszállási uradalom tulajdonosa volt, s a magyarok iránti jóindulatáról és jótékonyságáról volt ismert.
A Mélykút-öregmajori harang az idők folyamán hanghibás lett (zárvány rész-repedés keletkezett a harangpaláston) így a kecskeméti használatba vétele előtt javításra szorult. Gombos Lajos harangöntő mestereknek köszönhetően ismét, hogy kiválóan használható.
A Mélykút-öregmajori híveknek -miután már nem volt saját harangjuk- kisszállásról átszállították (részükre) az egykori vitézi harangot, 2000. évben.
A 2010. évben megalakult Kisszállás-Négyestelepi Főnix egyesület célul tűzte ki az egykori vitézi iskola és temető redbehozatalát, továbbá a templomiskola Szent lászló kápolnájának, búcsújának az újraélesztését, így többek között a vitézek harangjának az újra felállítását is.
2011. év végén Mélykút-Öregmajor közösségi ház előtti haranglábon talált rá a Főnix Egyesület vezetősége a vitéztelepi harangra. A harang egyértelműen azonosításra került.
A harang új közössége - Mélykút-öregmajor- azonban ragaszkodott a vitéztelepi haranghoz, illetve csak úgy adnák vissza a jogos tulajdonosok leszármazottainak, ha ők maguk megkapják (visszakapják) a saját harangjukat Kecskemétről.
A kecskeméti Szent Család Plébánia pedig akkor adja vissza a Mélykút -öregmajoriak harangját, ha ők maguk kapnak helyette egy másik harangot.
A kör bezárult az alábbi problémagóccal:
1. A nem egészen 50 vitézcsalád pénzéből és felajánlásaiból, továbbá a Vitézi Rend segítségével - a nagy gazdasági világválságban (1930-as évek!)- öntött Szent László harang eredeti lakóhelyére történő visszahelyezésére a mai napig nincs lehetőség, mert ahhoz a Mélykút-öregmajori hívek és a választott képviselőeik nem járulnak hozzá, mindaddig, még a saját harangjukat vissza nem kapják Kecskemétről.
2. A Herceg Boncompagni-Ludovisi Józsefné San Martino di Valperga Arduina grófnő által Öregmajornak öntetett- továbbá a kispénzű öregmajori buzgó hívek besegítésével készült- harang jelenlegi használói, Kecskeméten, szintén nem adják vissza a harangot a Mélykút-öregmajoriaknak, mert akkor nekik nem lesz. Így ha akarják- mondják ők: adjanak helyette egy másikat!
Az illetékesek magatartásának erkölcsi alapozása:
1. Az egykori Kelebia-Vitéztelepi, mai napon is élő vitézei (néhány 80-95 éves, meghurcolást túlélt, megalázott, kisemmizett ember!) és gyermekei, unokái indokai:
- A vitzézek harangját bizonyítottan a vitézek öntették saját pénzükön az egykori vitéztelepi Szent László kápolna katolikus közössége részére. A harangot vagyonkezlési célból adták át az akkori rk. Kelebia Plébánia hatáskörébe. Az ismételten redbehozott Szent László kápolna és temető, továbbá a templomiskola működéséhez szükséges az eredeti Szent lászló harang. A kommunsita diktatúra által elüldözött, megnyomorított vitézek leszármazottai, továbbá a Négyestelepi iskola volt tanárai és diákjai most jutottak el oda, hogy a kizárólag saját erőből rendbehozott értékeket működtetni tudják és akarják, a katolikus egyház segítségével, a Jóisten áldásával, Magyarország felemelkedése érdekében. Nem lehet vitás, hogy a harangnak ki a valódi és erkölcsi tulajdonosa, s továbbá hol az igazi és tiszteségesen magyarázható helye!
2. Mélykút-öregmajoriakat képviselő rk. Méykúti Plébánia indokai:
- A vitézek harangját a rk. Kisszállási Plébánia, majd a nevezett plébánia megüresedése után a személyi és területi joghatósággak bíró rk. Mélykút Plébánia vagyonmegőrzési és vallásgyakorlási céllal hasznosította. Arról nem tehetnek, hogy a katolikus hívek szempontjából is gyakorlatilag elnéptelenedett és vallásilag közömbös Kisszállás-Négyestelepiek, továbbá a vitézek és leszármazottaik a rendszerváltás után több évig nem figyeltek a harangra. A pusztulásra ítélt iskola, temető és volt lelkészi épület nem érdekelt senkit sem- így a vitézek harangjának valamelyest is méltó és élő-működési-helyet Öregmajorban találtak. Továbbá a vitézi harang illetéktelen kezekbe jutása és tönkretételének megelőzése érdekében (is) Mélykút-öregmajorban találtak így elhelyezést. Nem lehet egy-két, vagy akkár 5 év alatt megoldani - hirtelen- egy harang áthelyezését, úgy, hogy nincs helyette - Öregmajornak- egy határozatlan időre (véglegesen) biztosított másik harangja.
3. Kecskemét, rk. Szent Család Plébánia indokai:
- A Mélykúti Egyházközség ajánlotta fel, szóbeli határozattal az öregmajori harangot a Szent Család Plébániának. A harang jelentős költséggel került feljavításra, egy nagy élő közösség használja Kecskeméten. A harangot csak úgy lehet áthelyezni, ha az áthelyezést kérők hoznak helyette egy új harangot!
A második éve húzódó harang-problémát egyelőre úgy sikerült áthidalnia a Főnix Egyesületnek, hogy a pálosszentkúti szerzetesek, a Petőfiszállási rk. Plébánia, egy darab 93 kg-os, 1925-ben Szent László tiszteletére öntött bronz harangot biztosít a négyestelepi új harangtoronyba, - egyelőre 5 év használatra - írásos szerződésben rögzített és aláírt módon. Abból a célból, hogy a Főnix Egyesület a küldetésnyilatkozatában szereplő céljait Isten dícsőségére tovább tudja folytatni.
Ugyanakkor a pálosrendi szerzetes atyák által nagylelkűen biztosított, az egykori Ferencszállás és Galambos szegény, de buzgó katolikus hívei által öntetett Szent László harang négyestelepi élete reményeink szerint, mind hangjával, mind pedig a nevét viselő védőszentünk közbenjárására 5 éven belül megoldást hoz a vitéztelepi Szent lászló harangunk végső és méltó hazaköltözésére is!
Köszönjük a pálosredi szerzeteseknek a segítséget, mert ők a saját harangukat adták át nekünk (a sajátunkat viszont nem kapjuk meg egyelőre!). Azért adták a Főnix Egyesületnek a szintén Szent László tiszteletére öntött harangot, hogy Isten dícsőségét szolgáljuk a harangszóval immár Négyestelepen, az egykori vitézi iskolában, mely árván maradt a vörös-sóval behintett vidéken!
A pálosokat éppen úgy, mint a vitézeket, 1950-től a rendszerváltozásig: az üldöztetés, a kommunista megvetés és gyalázkodás, továbbá a teljes vagyoni elkobzás bolsevik gyötrelme sújtotta!
Képek a pálosrendi szerzetes atyák által átadott galambosi Szent László harang leszerléséről (A négyestelepi új harangtoronyba egy hét múlva szereljük fel ezt a Szent László harangot):
Galambosi harangtorony (régi pálosszentkúti zarándok út mellett)
Az üres torony...Galamboson